Hvis man vet at tettheten til en 17.4M
eddiksyreløsning ( CH3COOH ) er 1.05148 g/mL
a) Hvor mange mL 17.4M eddiksyreløsning trenger man for å lage
3500mL av en 2M løsning.
b) Hvor mange gram 17.4M eddiksyreløsning trenger man for å lage
3500mL av en 2M løsning.
Molariteten beregnes med formelen M
= n/V og
fortynning kan beregnes ved hjelp av formelen
C1 V1
= C2 V2
Løsning a)
17.4M * C2 = 3.5L
* 2M
V2 = (3.5L * 2M)/17.4M = 0.4023
L = 402.3mL
Løsning b)
Siden vi allerede har beregnet løsningens volum i a), kan
konsentratets masse beregnes:
Massen av 17.4M eddiksyreløsning: 402.3mL * 1.05148 g/mL=
423.01g